1987 İzmir doğumluyum. Babamın zorunlu doğum hizmeti sonrasında çocukluğum, halen çok sevdiğim, oldukça anı biriktirdiğim Nazilli’de geçti. Liseyi İzmir Atatürk Lisesinden bitirdikten sonra üniversite eğitimimi Ege Eczacılık Fakültesinde tamamladım.

Liseye başlarken gitar ile tanıştım. 5 yıl eğitim aldıktan sonra İzmir Eser Müzik Kursunda Usta Öğretici belgesi aldım ve 2006 yılından bu yana gitar dersi vermekteyim. Ders verdiğim öğrencilerimin birçoğu sahne almakta ya da farklı müzik merkezlerinde gitar dersi veriyorlar. Halen farklı müzik okullarında klasik, bas, elektro ve akustik gitar üzerine gitar çalışmalarıma, masterclass ve sertifika eğitimlerime devam ediyorum.

Eczacılık benim için oldukça değişken bir üniversite yaşamını oluşturdu. Derslerimden çok üniversitede kendi kişisel gelişimimime önem verdiğimi belirtmeliyim. Üniversite lisans hayatım boyunca pek çok öğrenci kulubünde çalıştım, farklı sivil toplum kuruluşlarının üniversite topluluk başkanlıkları, proje koordinatörlükleri ve etkinlik organizasyonlarını yürüttüm.  Gerçekleştirdiğim bu çalışmaların, bana deneyim anlamında, insan ilişkileri anlamında, çalışma hayatı anlamında çok fazla tecribe kattığını söyleyebilirim.

2008 yılında TEMA Vakfı gönüllüsü olduktan sonra, Ege Üniversitesi Genç TEMA kuruculuğunu üstlendim. Onlarca gönüllü ile fidan dikiminin ötesinde pek çok savunuculuk çalışmalar, sürdürülebilir projeler, nitelikli interaktif eğitimler organize ettik. Benzer farklı üniversitelerde yer alan Genç TEMA’ların ötesinde aynı dönemde 120 ilkokulda eş zamanlı eğitim organize ettiğimizi hatırlarım. Bir öğrenci topluluğundan örnek olarak verdiğim deneyim sadece bir öğrenci topluluğu gönüllüsü olmamı değil, geleceğime de yön vermemi sağladı.

2010 yılında eş zamanlı olarak TEGV gönüllüsü oldum ve İzmir’in sosyoekonomik olarak daha az avantajlı bölgelerinde kapasite geliştirme çalışmalarına katılarak, İzmir’in yapısını tanıma şansı elde ettim. Sivil toplum örgütleri arasında çok açıklama yapmasam da, belirtmek isterim ki, Ulusal çapta çalışan STK’lar içinde en kurumsal olanı Türkiye Eğitim Gönüllüleri vakfıdır.

2010 yıllında İzmir’de Kent Konseyi’nin Gençlik Meclisi yürütme kurulu seçimlerine katıldım. 2 yıl boyunca İzmir Gençlik Meclisi’nin yürütme kuruluğu üyeliğini ve meclis sekreterliği yürüttüm. Bu 2 yılımda savuculuk kampanyaları, yerel kalkınma üzerine politika geliştirme, karar alma mekanizmalarına etki gibi alanlarda deneyimlenme imkanı elde ettim.

2012 yılında Gençlik Meclisinde görevim sona erince Gençlik Meclisinin üst çatısı olan İzmir Kent Konseyi Genel kurulunda Yürütme Kurulu görevine seçildim. 2015 yılına kadar sürdürdüğüm bu görev İzmir’i tanımam, stk – kamu ve özel girişim odaklı proje geliştirme konusunda çok gelişmemi sağladı. O dönem gerçekleşen Engelsiz ilaç projesi, Çevreci Eczacılar Kooperatifi, EDAK ve İzmir Kent Konseyi’nin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortaklığı ile 1 yıl pilot olarak uygulanmıştır.

2016 yılında, daha öncesinde yürütme kurulu 2 dönem üst üste üyesi olduğum ÇEKOOP temsiliyeti ile Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği genel kurulunda TEKB yürütme kurulu görevini 1 yıl boyunca sürdürdüm. Bu göreve seçilmem de en büyük kriter, o güne kadar 17 üniversitede 3000’e yakın eczacılık fakültesi öğrencisine, eczacılık eğitiminin dışında, bilişsel, finansal ve yönetsel interaktif eğitimler vermemizi sağlayan E-GELİŞİM projesini koordine etmem oldu.

Şimdilerde ne yapıyorum, gelecekte neler yapacağım?

 • 2012 yılında İzmir Yeşilyurt’tta kurduğum Saraç Eczanesinde çalışmaya devam ediyorum.
 • Bugüne kadar 20000 kişinin üzerine başta gençler, çocuklar, engellikler ve kadınlar olmak üzere Birleşmiş Milletlerin Bin yıl kalkınma hedefleri doğrultusunda farklı alanlarda eğitimler verdim vermeye devam edeceğim.
 • 2007 yılından beri yürüttüğüm SEO projelerini 2014 yılında kurumsallaştırdığım Visvo Bilişim ile devam ediyorum. Ayrıca marka olarak yarattığım SEO Takımı’da SEO alanında değer yaratan organizasyonlar arasında büyümeye devam ediyor.
 • Gitar dersi vermeye devam ediyorum. Bugüne kadar yüzlerce öğrenciye gitar dersi verdim. Şimdi ve gelecekte bu derslerimin sayılarını azaltsam da, gitar ve gitar eğitiminde kopmamak adına ders vermeye devam edeceğim.
 • 14 farklı ilde küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelere danışmanlık yapıyorum. %92 oranına başarı sağladığım girişimlerde ön yüksek ciro verimliliğim yüzde %800 olurken, ön küçük büyüme ise 8 yılda %64 olmuştur.

Yakın Gelecekte;

 • SEO alanında yazdığım kitabımı bitirip yayınlamayı düşünüyorum.
 • Farklı girişimler bizi beklemeye devam eder.

  Sizlerin de aklında bir iş fikri varsa her zaman benimle iletişime geçebilirsiniz.

  Saygılarımla

  Cemaleddin Saraç