Eczacılık dersleri, Üniversitelerin Eczacılık fakültelerinde 5 yıllık lisans eğitiminde okutulan dersleri kapsamaktadır. Farklı üniversitelerde farklı dersler olsa da Eczacılık eğitiminin temel dersleri tüm fakültelerde benzer içerikler olmaktadır. Özellikle son dönemde Eczacılık dersleri nelerdir, Eczacılık dersleri zor mu, Eczacılık okumak için hangi derslerim iyi olmalı gibi mailler almaktayım. Bu sorularını sonra cevaplandırmak üzere not alırken, bugün sizlere Eczacılık dersleri ve Eczacılık ders içerikleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Eczacılık dersleri
Eczacılık dersleri

Eczacılık dersleri nelerdir konusunu ayrıntılı inceliyoruz.

Eczacılık dersleri 1.sınıftan itibaren öncelikli temel bilimlerle başlamaktadır. Sonrasında tıp bilimleri dersleri bir dönem ağırlık kazanmaktadır. Mesleki ve pratik ağırlık eczacılık dersleri ise özellikle 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin emek harcadığı dersler olarak bilinmektedir. 5. sınıf ise tezin hazırlandığı, stajların yapıldığı ve mezuniyetin olduğu senedir.

Şimdi gelelim sıra ile Eczacılık dersleri ve içeriklerini sıra ile anlatmaya;

Genel kimya, Analitik Kimya: Genel olarak fakültelerde bu adlarla adlandırılıp, Analitik Kimya Anabilim dallarınca dersler verilmektedir. Genel kimya da lisede öğrendiğimiz kimya konularına ek olarak üniversite düzeyinde kimya konularına değinilmektedir. Analitik kimya dersleri özellikle kimya ve matematik branşlarında lisede yeterli alt yapınız olduğunda başarılı olabileceğiniz derslerdir.

Organik Kimya: Lisede aldığımız organik kimya derslerinin daha gelişmiş versiyonlarıdır. Eczacılık fakültelerinde ilaç kimyası çok önemli bir yer kapsamaktadır. Farmasötik Kimya Anabilim dallarının hocalarınca verilen Organik Kimya dersleri, eczacılık fakültesi ileriki sınıflarında alacağınız Farmasötik kimya dersleri ve pratik laboratuvarları için alt yapı oluşturmaktadır. Eczacılık fakültesini başarı ile bitirmek, Farmasötik Kimya’yı başarılı bir şekilde geçmek istiyorsanız mutlaka Organik Kimya öğrenin.

Tıbbi biyoloji, Biyokimya: 1.sınıfta insan biyolojisi ve sonrasında genel olarak 2. sınıfta biyokimya dersleri Eczacılık dersleri arasında önemli bir yere sahiptir. Eczacılar için, özellikle normal hayatta kan ve idrar tahlillerinin okunması ve verilendirilmesinde biyokimya dersleri, mezuniyet sonrası çok işe yaramaktadır. Biyokimya öğrenin.

Anatomi: Tıp dersleri arasında aldığımız derslerdendir. Tıp fakülteleri kadar kapsamlı bir anatomi eğitimi almıyoruz. Ancak Farmakoloji öğrenmemiz açısından Anatomi temel bilgilerini öğrenmemiz yararlı olmaktadır.

Fizyoloji: Eczacılık fakültelerinde uzun süreler ders alacağınız,  Farmakoloji, Farmakoterapi, Farmasötik Bakım ve Klinik Eczacılık gibi derslerin altyapısını, ancak insan vücudunun işleyişin öğrenirseniz tam olarak kavrayabilirsiniz. Bu yüzden gerçekten Eczacılık konusunda idealist bir yapınız varsa Fizyoloji konusunda hassas davranın ve öğrenin.

Patoloji: Hastalık bilimi diğer aldığımı tıp dersleri arasında. Daha sonrasında alacağımız Farmasötik Mikrobiyoloji dersleri içinde uyum içinde bilgiler içerir. Ayrıca bir Eczacı olarak öğrenmemiz gereken temel bilgileri içeriyor.

Farmasötik Botanik: Başına her koyduğum Farmasötik “Eczacılık ile ilgili” anlamına gelir ve Eczacıların ilgi alanını kapsar. Farmasötik Botanik derslerinde, bitkilerin fiziksel, fizyolojik ve morfolojik özelliklerini, bitki terminolojisini, teorik ve pratik derslerde öğrenirsiniz. Özellikle ileri sınıflarda alacağınız Farmakognozi ve Fitoterapi dersleri için alt yapınızı oluşturur.

Farmasötik Mikrobiyoloji: Bir Eczacı, bakterileri, virüsleri, mantarları ve diğer patojen mikroorganizmaları iyi bilmeli. Özellikle Antibakteriyel, antiviral, antifungal tedavileri iyi öğrenmek istiyorsanız Farmasötik Mikrobiyoloji iyi öğrenin.

Farmakoloji – Farmakoterapi – Farmasötik Bakım – Klinik Eczacılık: Birbiri ile bağlantılı olan bu dersler Eczacılık derslerinin temelidir. Bir tıp hekiminde 10 kat daha fazla bilgi öğrenebileceğiniz dersler bütünüdür. Derslere ilginiz varsa iyi bir Eczacı olur ve mezuniyetten sonra çevrenize bilgilerinizle parıl parıl parlayacağınız insanlar olsun.

Ara not: Orta ile vasat arası bir öğrenci olmamla birlikte, bu derslerde (Farmakoloji – Farmakoterapi – Farmasötik Bakım – Klinik Eczacılık) iyi ve üzeri notlarla geçtim hep. Eczanede çalışacak ya da Eczane açacak/devralacak kişiler için bu dersler olmazsa olmaz öğrenilmesi gerekiyor.

Farmasötik Teknoloji: Şurup yapmayı, tablet basmayı, ampul kapamayı, fitil hazırlamayı, pastil yapmayı bu derste öğrenirsiniz. Pratiği kadar teoriği de ter döktürür bu dersin. Özellikle Eczane eczacılığı için uygulama alanı dar olsa, Endüstri Eczacılığı seçecek meslektaşlarım ( bu alanda kariyer yapmak isteyenler ) Farmasötik Teknoloji öğrensinler, hocaları ile aralarını iyi tutsunlar.

Farmasötik Kimya: İlaç kimyası diyerek basit görmeyecek ve geçmeyeceğim, çünkü çok farklı ve kapsamlı bir ders. Bir eczacılık fakültesi öğrencisi ortalama 8000 adet benzen çizerek eczacılık fakültesinden mezun oluyormuş. Farmasötik Kimya, eczacılık fakültesinde Farmasötik Teknoloji ile birlikte ders sayısı en yüksek dersler arasındadır. Ortamalanızı Farmakoloji ve yukarıda bahsettiğim ardıl dersler, Farmasötik Teknoloji ve Farmasötik Kimya daha çok belirleyicidir.

Farmakognozi ve Fitoterapi: Bitkilerle ilgili herşeyi, bitki farmakolojisi, bitkisel tedaviler, bitkisel etken maddelerin kullanım şekilleri, hazırlanmaları vb. pek çok bilgiyi bu derste öğrenirsiniz. Tekrar hatırlatmak gerekirse, Fitoterapi yani Bitkilerle tedavi dersini üniversite lisans düzeyinde alan tek meslek Eczacılardır.

Farmasötik Toksikoloji: İlaçların ve diğer maddelerin toksisitesini inceler. Özellikle ilaç antidotları açısından faydalı bulduğum bir dersti. Hala parasetamol ile n-asetilsistein i aynı reçetede yazan binlerce doktor var, gerisini siz düşünün.

Radyofarmasi: Tanı ve tedavi açısından görüntüleme ilaçlarını inceleyen bilim dalı. Ders sayısı az olsa da özellikle bu alanla ilgili olan meslektaş adaylarıma öğrenmelerini tavsiye ederim.

Eczacılık işletmeciliği: Dersin adı Eczane işletmeciliği değil, Eczacılık işletmeciliğidir. Her Eczacı Eczane Eczacısı değildir. Bu anabilim dalı son dönemde ciddi atılımlar yaptı ülkemizde. Ama yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu dersin amacı, eczacılık öğrencilerinin finansal kapasitelerini ve bilinçlerini artırmaları yönünde olmalıdır.

Hocalarımdan biri uyardı: Eczacılık işletmeciliği yanında Etik ve Deontolojik bilgiler öğreniyoruz bu derste. Mevzuat her zaman önemlidir. Mevzuatları birinden öğrenmek yerine kendin okuyup içselleştirip öğrenmek daha değerlidir.

Tez ve bitiş: 5. sınıfta teorik ya da pratik destekli teorik tez yazılır. Fakülteden fakülteye değişmekle birlikte derslerde vardır. Sonrasında fakülteyi bitirir ve eczacı olursunuz.

Eczacılık dersleri ve içerikleri

Bu yazdıklarım genel dersler ve sınıftan sınıfa değişebilen müfredatlarla ve farklı isimlerle okunabilmektedir. Örneğin Ege Eczacılık 3.sınıfta okutulan ders, Medipol Eczacılıkta 2. sınıf bahar döneminde okunabilmektedir; Gazi Eczacılıkta 1.sınıf bahar döneminde okutulan bir ders, Ankara veya İstanbul Eczacıl Fakültelerinde 2.sınıf güz döneminde müfredat olarak yer alabilmektedir.

Eczacılık dersleri nelerdir konusunu araştıran hedef okuyucu kitlemin, üniversiteye yeni girecek ya da Eczacılık 1.sınıf öğrencileri olduğunda bir kaç tecrübe paylaşımı da yapmak isterim.

  • Eczacılık eğitiminde Kimya, Biyoloji ve Matematiğiniz iyi ise, el beceriniz iyi ise biraz daha işiniz kolay.
  • 5 yıllık eğitimde, bana derslerde aktarılan bilgilerin sadece %3’ünü kullanıyorum. Yani ezber beceriniz kuvvetli ise, dersleri daha kolay geçersiniz.
  • Özellikle yukarıda yazdığım derslerden biri veya birkaçına ilginiz varsa hocaları ile iletişimiz iyi olsun, staj ayarlamaya çalışın, girişimci olun, burnunuzu bu alanlara iyice sokun.
  • … ve en önemlisi, son dönemde eczane açma ile ile ilgili yeni kriterler de göz önüne alınacak olursa, dersler kadar üniversite hayatında yaptığınız gönüllü çalışmaların, topluluk yöneticiliklerinizin, projelere katılmalarınızın ve koordine etmenizin, en az dersler kadar önemli olduğunu unutmayın ve dil öğrenin. Özellikle Endüstri Eczacılığı düşünüyorsanız, kimse size ortalamanızı sormaz, takım yönetimi, iletişim becerinizi, daha önceki kişisel gelişim deneyimlerinizi (projeler, topluluklar vb.) onlarla değerlendirir, bir de tabi ki yabancı dil becerilerinizle.

Eczacılık dersleri nelerdir yazımızın sonuna geldik. Eczacılık fakültesinden hocalarım başta olmak üzere, öğrenci arkadaşlarım bu yazının gelişmesine katkı koyabilir. Şimdiden 1040 kelime olmuş. Tüm önerileriniz için iletisim@cemaleddinsarac.com.tr adresine mail olarak gönderebileceğiniz gibi, aşağıda yer alan yorum yaz bölümü ile de kolayca gönderebilirsiniz.

Eczacılık kategorisinde bir önceki yazımız olan Eczacılık okumak için hangi lisede okumak gerekir 🙂 yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.

 

Eczacılık dersleri nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir