Eczane ruhsatı, bir eczanenin çalışma hayatına başlaması için gereken belgelerden biri. Eczane ruhsatı kaç günde çıkar sorusu öncesinde Eczane ruhsatı alabilmek için tabi ki öncelikle bir eczacılık fakültesi mezunu olmanız gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor.

Eczane ruhsatı kaç günde çıkar ? Eczane ruhsatı başvurusu sonrası kaç günde hazırlanır?

Kendi deneyimlerimden ve çevremde yakın dönemde eczane açan arkadaşlarımdan yola çıkarak diyebilirim ki, Eczane ruhsatı ilin büyüklüğü, bürokrasinin hızlılığına göre ortalama 7 ile 30 gün arasında çıkıyor.

Eczane ruhsatı kaç günde çıkar

Eczane ruhsatı için öncelikle elinizde eczacılık fakültesi diplomanız ve eczane açacağınız yerin yapı kullanım belgesinin olması gerekiyor. (kiracı iseniz kira sözleşmesi, yer sahibi iseniz tapu gerekiyor ayrıca.)

Eczane ruhsatı için hangi süreçlerden geçiliyor?

Öncelikle ilinizin sağlık müdürlüğüne başvuruyorsunuz. Size gerekli bir liste veriyorlar. Bu listede yapı kullanım belgesi, diploma, kira sözleşmesi ya da tapu belgesi, ikametgah vb. belgeler isteniyor. Ayrıca ilinizin ya da bağlı bulunduğunuz bölgenizin eczacı odası üyesi olmanız gerekiyor. Eğer yapı kullanım belgeniz yoksa belediyeye başvuruyorsunuz, bu sırada Eczacı odasına üye olup, oda üyeliği sonrası odanızın muvazaa olmadığınıza dair belge alıyorsunuz. Tabi bunun mülakatı ve muvazaa yapmadığınıza dair muvazaa kuruluna kendinizi kanıtlamalısınız.

Sonrasında muvazaa olmadığını dair eczacı odası görüşünü, yapı kullanım belgesini, diplomanızı ve diğer istenilen belgeleri il sağlık müdürlüğüne teslim ediyorsunuz. Ayrıca Ruhsat harcını İl sağlık müdürlüğünün ilgili hesabına yatırarak dekontunu da ekliyorsunuz. Ruhsatınız bu süreçte önce sağlık müdürü sonra vali onayına gönderiliyor. Küçük illerde 4-10 gün, büyükşehirlerde ortalama 10-15 günlük bir süreci kapsıyor. Bu süreçte Vergi dairesine başvurmanız ve mükellefiyet başvurusu yapmanız gerekiyor.

Vergi dairesine başvurduğunuzda, önce potansiyel vergi numarası size veriyorlar. Öncesinde herhangi bir demirbaş aldıysanız vergi numarası bölümüne kimlik numaranızı yazabilirsiniz. Ayrıca hep kimlik numaranızı yazabilirsiniz, çünkü şahıs işletmelerinde TC kimlik numarası yeterlidir.

Vergi numarası ve ruhsatname çıktıktan sonra ilçe sağlık müdürlüğünden gelecek Eczacı gelene kadar, depolardan zorunlu ilaçları temin edin. İlçe sağlıktan gelecek Eczacı onayı verdikten sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

Eczane ruhsatı kaç günde çıkar sorunuzu elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım ve devamında da kendi deneyimlerimi aktardım. Yeni eczane açacak eczacı meslektaşlarım bana her zaman ulaşabilirler.

Eczane ruhsatı kaç günde çıkar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir