SEO çalışmaları, ürün ya da hizmet üreten her girişimin ya da profesyonellerin faydalandığı önemli pazarlama ve itibar araçlarından biri. Çalıştığımız iş ortaklarımız ve müşterilerimizin en çok sorduğu sorulardan biri ise SEO çalışması ne kadar sürer sorusu. Bu yazımızda bir SEO çalışmasının planlaması, süresi, zaman verimlilik ölçeklendirmesi ve daha bir çok soruya cevap vermeye çalışacağız. Seo çalışması ne kadar sürer sorusunu sorarak siteme gelmiş değerli ziyaretçilerimin de bu yazıdan farklı bilgiler öğreneceğine inanıyorum.

Seo çalışması ne kadar sürer sorusu değişkenlik gösterir.

Ülkemizde ve dünyada binlerce küçük ve orta ölçekli işletme, yüzlerce de büyük ölçekli işletme yer alıyor. Bunların yanında serbest meslek çalışanları ve diğer alanlarda yer alan profesyonellerini de eklediğimizde SEO hizmet almak isteyen binlerce yapıdan söz edebiliriz. Tüm bu süreçlere göz önüne bulundurduğumuzda, bu kurum ve kişilerin çalışma stilleri ne kadar farklı ise, yapılacak SEO çalışmaları da o kadar farklılık gösterecektir. SEO hizmetinin farklılığı, yapılacak SEO çalışmasının ne kadar sürer sualini de değişkenlikle cevaplandırmaktadır.

Seo çalışması ne kadar sürer
Seo çalışması ne kadar zaman sürer

Örnek verecek olursak,

40.000 nüfuslu bir şehirde çilingir hizmeti veren bir kurumun SEO çalışması birkaç ay ya da 3-6 ay düzeyinde verimlilik kazanırken,

Ulusal bazda bir e-ticaret sisteminin kurulması sonrası yapılacak SEO çalışması ise, her kelimeye özel olarak yıllar ölçeğinde planlabilir.

SEO çalışmasında haritanın tamamını görebilmek

Her çalışmada olduğu gibi, SEO çalışmasında da önceliklerimiz girişimimizin ya da itibarımızın çalışma sonrasında ortaya koyacağı değer yükselmesidir. Her çalışmada farklı araçlar olmakla birlikte pek çok hedef vardır. Ancak bu hedefler doğrultusunda bir amaç için çalışma yapılır. SEO çalışmaları içinde haritanın tamamını görebilmek, kurumlara itibar ve pazarlama gücü kazandırmaktadır.

Başlangıç için öncelik stratejik planlama

Yazımın başında da dediğim gibi SEO çalışması ne kadar sürer sorusu oldukça görecelidir. Ancak burada SEO çalışmasının belirli zaman dilimlerine bölünmesi önem kazanmaktadır. Zaman dilimlerinin ilki ve bence en önemlidir hangi ölçekte olursa olsun, SEO için stratejik planlamanın yapılmasıdır.

Strajik plan derken; SEO için stratejik planlama, arama motoru optimizasyonunun hangi il / iller / ulusal ya da uluslararası düzeyde yapılacaği, hangi ürün ve/veya hizmetleri içereği, özel bir hedef kitlenin olup olmadığı, fırsat kelimelerin analizi, iş ortağı ya da müşteriden gelen verilerin analiz edilip değerli bilgilere dönüştürülebilmesi ve buna göre bir çalışmanın ortaya çıkarılmasını kapsamaktadır.

SEO çalışması zaman dilimlerine ayrılmalıdır.

İnternet araştırmalarınız da da sorduğunuz Seo çalışması ne kadar sürer kısmına en yakın cevap bu kısım olarak belirtilebilir. SEO çalışması yine göreceli olarak 3 ay, 6 ay, 12 ay gibi zaman dilimlerinde çalışılarak, iş ortağı ya da müşteri ile yapılan görüşmeler ile ilerleyerek yapılır, revize edilir. 

Örnek olarak bir anahtar kelimede 6 ay çalışma süresince verilen iş planında, zamanından önce istenilen sıralamalara yükselinmesi halinde, çalışmanın revize edilip farklı anahtar kelimeleri SEO planlamasına almak müşteriyi koruma açısından ve SEO firmasının güvenini artırması açısından önemli bir adımdır.

SEO çalışmasının süresi kadar sürdürülebilirliği de önemlidir.

1 yıllık çalışmanın sonunda iki kelimeli bir anahtar kelimede ilk sayfada hedeflediğiniz sıralamalara ulaştınız. SEO çalışmalarında hedefleme, çalışma kesilse bile adwords gibi ani düşüşlerin olmamasıdır. Ancak sıralamarda ki yerin korunması, daha çok verimliliğin elde edilmesi için mutlaka SEO çalışmalarının devam edilmesi pazarlamadan doğan ciro artışını da devam ettirecektir.

SEO çalışması konusunda bilgi ve randevu almak için iletisim@cemaleddinsarac.com.tr mail adresinden iletişime geçebileceğiniz gibi 0 533 722 22 12 numaralı telefondan da bilgi alabilirsiniz.

Seo çalışması ne kadar sürer yazımızın sonuna geldik. Dilerseniz SEO kategorisinde bir önceki yazdığım yazı olan SEO nedir yazısına göz gezdirebilirsiniz.

SEO çalışması ne kadar sürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir