Kısaltma bir ad olan SEO, ingilizce Search Engine Optimisation, anadilimizde arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. Günümüzün dijitalleşen dünyasında SEO, araştırdığımız hizmet ya da ürünlere yönelik olarak sitelerin arama motorlarına uygun hale getirilmesi, arama motorlarında görünür kılınması, hedef kitlelerin internet sitelerin ulaşması için en yaygın kullanılan ve en önemli dijital çalışma araçlarından biri haline gelmiştir. Bu yazıda SEO nedir hakkında bilgi sahibi olmayanlar ve SEO hakkında yeni bilgi edinmeye başlayanlar için açıklayıcı bir içerik hazırlamaya çalıştık.

SEO nedir

SEO nedir? Gerçekten gerekli midir?

SEO arama motorlarında sitenizi görünür kılınması, üst sayfalarda ve/veya üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmaların bütünü olarak ifade edilebilir. Günümüzde mikro ölçekte yazılarının büyük kitlelerce okunmasını isteyen bir blog yazarından, milyon dolarlık şirketlere kadar tüm firma ve şahıslar için SEO önemli bir anlam ifade etmektedir.

Sitenizin başta Google, Yandex, Yahoo ve Bing olmak üzere arama motorlarında ilk sayfada ve üst sıralarda yer alması, ziyaretçi sayınızın artması ve online görünürlüğünüzün artması anlamına gelecektir. Kişiler için belirtilen sıralamalarda bulunmak, kişinin marka bilinirliğini ve görünürlüğünü artırırken, bir yandan hizmet sunduğu ya da satışını gerçekleştirdiği ürüne yönelik potansiyel yaratmış olmaktadır. İşletmeler için ise sağladıkları ürün ya da hizmetler için hedef pazarlarına erişebilmelerinde SEO büyük kolaylık sağlamaktadır.

SEO ne anlama geliyor

Günümüzde SEO denildiğinde akla gelen ilk arama motoru: Google

Son 3 yılın verilerine göre,  dünya üzerinde yer alan kullanıcıların en az %85’i ( ülkelere göre oranlar değişiyor.) Google arama motorunu kullanmaktadırlar. Google’ın bu kadar popüler olduğu bir zaman diliminde SEO çalışmaları en çok Google üzerine gerçekleştirilmektedir. Google’ın bu konuda yayınladığı  Arama motoru optimizasyonu başlangıç rehberi adlı kullanım klavuzu, SEO hakkında bilgi edinmek isteyenler için önemli bir rehber niteliğindedir.

Farklı ülkelerde Google kullanmayı tercih etmeyen kişiler, internet aramalarında çoğunluklu olarak Yandex, Yahoo ve Bing arama motorlarına kullanmaktadırlar. Her arama motorunun farklı algoritmaları ve yapay zekası olduğu ele alındığında, yapılan SEO çalışmaları da farklılık göstermektedir.

SEO konusunda ayrıntılı bilgi almak için SEO kategorisinde yer alan yazılara göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda SEO nedir konusuna değindik. Bir sonraki yazım olan SEO terimleri nelerdir yazısını bir kaç gün içinde yayınlamayı planlamaktayım.

SEO nedir

One thought on “SEO nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir